26 کشته در حملات شورشیان در آفریقای مرکزی

به گزارش روز یکشنبه ایرنا و به نقل از تارنمای خبری ‘ افریکا نیوز’ مناطق شمالی پایتخت آفریقای مرکزی در روزهای اخیر صحنه درگیری های خونین میان افراد مسلح وابسته به گروه «سلکا» و نیروهای نظامی و منطقه ای مستقر در آفریقای مرکزی بود.

این درگیری ها درشهر « کاگا-باندورو» در شمال « بانگی» پایتخت آفریقای مرکزی، روی داد که بر اثر آن دستکم 26 نفر کشته و شمار زیادی زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، خشونت های مسلحانه اخیر به قدری فجیع بوده است که به احتمال بسیار زیاد آمار کشته شدگان بیشتر از آمار اعلام شده است.

در میان کشته شدگان و زخمی ها، شمار زیادی افراد غیر نظامی از جمله چند زن و کودک مشاهده می شود.

هیٱت صلحبانان سازمان ملل مستقر در آفریقای مرکزی ( مونیسکا) با ابراز تاسف عمیق از تشدید درگیری ها و کشته شدن غیرنظامیان، خواستار مقابله جدی با شورشیان شد.

همچنین در درگیری های هفته گذشته در مناطق شرقی آفریقای مرکزی میان گروه های جدا شده از شورشیان، دستکم هفده نفر کشته و بیش از 30 تن زخمی شدند.

از زمانی که گروه شورشی سلکا در جریان کودتای سال 2013 قدرت را در جمهوری آفریقای مرکزی در اختیار گرفت، شبه نظامیان موسوم به ضد بالاکا درصدد انتقامجویی برآمدند که این امر منجر به بروز ناآرامی در این کشور شد.

10 گروه مسلح در جمهوری آفریقایی مرکزی به موجب توافق صلحی که بین آنها منعقد شده است، موظف به خلع سلاح شده اند.

بر اساس گزارش ها تاکنون بیش از هزاران نفر در درگیری ها میان شبه نظامیان مسیحی و مسلمان در جمهوری آفریقای مرکزی کشته شدند که در نتیجه این خشونت ها حدود یک میلیون نفر نیز متواری شده اند.

کشور آفریقای مرکزی مدتهاست با درگیری و خشونت های فرقه ای مواجه است که منجر به کشته شدن پنج هزار تن شده است. این درحالی است که نیروهای صلح بان سازمان ملل متحد به دنبال ایجاد ثبات در این کشور هستند.

در حال حاضر حدود 6 هزار و 600 صلحبان آفریقایی و فرانسوی در آفریقای مرکزی مستقرند .

جمهوری آفریقای مرکزی با وجود برخورداری از منابع غنی معدنی از جمله طلا و الماس، کشوری بسیار فقیر به شمار می آید و بعد از استقلال در سال 1960 صحنه کودتا و شورش های مختلف بوده است.

پاسخ بدهید