پیام توریست انگلیسی به رئیس جمهور رواندا: آیا شما دیکتاتورید؟

در پی پرسش جنجالی گردشگر انگلیسی از رئیس جمهور رواندا، این مقام دولتی واکنش جالبی از خود نشان داده است.

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «ایندیپندنت»، خانواده‌ای انگلیسی که به عنوان گردشگر به کشور رواندا سفر کرده بودند تصمیم می‌گیرند که در قالب شوخی، در صفحه توئیتر شخصی پل کاگامه بنویسند: «ما تحت تاثیر کشور شما قرار گرفتیم. درباره کسانی که فکر می‌کنند روش‌های شما دیکتاتوریست چه نظری دارید؟«

پس از چند ساعت، شخص رئیس جمهور به این توئیت پاسخ داد: «در کل کشور بگردید و این سوال را از مردم بپرسید و بعد می‌توانید هرطور دوست دارید فکر کنید! درباره کسانی که با نظر شما مخالفند چه عقیده‌ای دارید؟»

این خانواده به گفته خودشان، از دیدن جواب رئیس جمهور بسیار شگفت‌زده شدند.

به گفته این خانواده، «دقایقی بعد خیل عظیمی از پیام‌های مردم رواندا به سمت این خبر سرازیر شد. تقریباً تمامی توئیت‌های مردم درباره پیشرفت رواندا مثبت بود.»

سپس، دو تن از نمایندگان مجلس و حزب سیاسی رواندا خواستار دیدار این خانواده شدند. در این جلسه دو ساعته، نمایندگان به معرفی پروژه‌های راهبردی تحت نظر کاگامه پرداختند.

این خانواده، همان‌طور که کاگامه درخواست کرده بود، به نقاط مختلف رواندا سفر کرده و سوالشان را از مردم این کشور پرسیدند. به گفته این خانواده، «مردم رواندا از شرایط موجود و تصمیم‌های کاگامه راضی هستند. ممکن است منتقدین بر این باور باشند که مردم می‌ترسند حرف بزنند و یا شستسوی مغزی شده‌اند اما ما چنین چیزی ندیدیم و عقیده کلی ما این است که مردم نظر واقعی خودشان را بیان می‌کردند و شرایط دیکتاتوری در کشور حاکم نیست.»

پل کاگامه در مورد همین مسئله اظهار کرد: «من دکتر نیستم که شرایط اجباری برای مردم ایجاد کنم و به آنها بگویم این کار را بکنید و آن کار را نکنید.»

به منظور تغییر قانون اساسی رواندا، همه‌پرسی در این کشور انجام شد که 98%‌ از مردم به آن رأی مثبت دادند. در راستای این تغییر پل کاگامه می‌تواند تا سال 2034 در این کشور حکمرانی کند. این موضوع موجب اعتراض اتحادیه اروپا شد. هچنین سال گذشته باراک اوباما به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «این اولین قدم در مسیری خطرناک است.»

پاسخ بدهید