پنج نکته خواندنی در مورد غنا

غنا کشوری در غرب آفریقاست که از منابع طبیعی فراوان و فرهنگ و تاریخی غنی بهره می‌برد. در این گزارش به بررسی چند نکته جالب در مورد این کشور می‌پردازیم.

 1. بزرگترین تولید‌کننده کاکائو و طلا
  به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «ونگارد»، پس از ساحل عاج، غنا دومین تولید‌کننده بزرگ کاکائو در جهان شناخته می‌شود. این کشور از نظر ذخایر معدنی نیز بسیار غنی است و پس از آفریقای جنوبی دومین تولیدکننده طلا در آفریقا نیز محسوب می‌شود. این کالاها بیشترین میزان صادرات این کشور را تشکیل می‌دهند و پس از آنها به ترتیب الماس، بوکسیت و منگنز قرار دارد.
  این کشور در سال 2007 یک میدان نفتی واقع در اقیانوس اطلس را کشف کرده و در ماه دسامبر 2010 استخراج نفت خام را آغاز کرد.
  بر اساس آمار بانک جهانی، یک چهارم مردم غنا در فقر زندگی می‌کنند. سرانه درآمد در سال 2015، حدود 1500 دلار برای هر نفر تخمین زده شده است.
  بر اساس گزارش سال 2016 یونیسف، 5/3 میلیون کودک غنایی در فقر زندگی می‌کنند که از این میزان حدود 2/1 میلیون در خانواده هایی زندگی می‌کنند که پول کافی برای تهیه غذا ندارند.
  این کشور از لحاظ زیرساخت‌ها، خصوصاً بهداشت به شدت دچار کمبود است و مردم غنا با مشکل قطعی برق و تورم بالا روبرو هستند.
 2. غنا از پیشگامان استقلال
  در دوران استعمارگری زمانی که غنا تحت حکمرانی بریتانیا قرار داشت، به عنوان ساحل طلایی شناخته می‌شد. در سال 1957 با رهبری قوام نکرومه غنا اولین کشور در آفریقای سیاه بود که توانست به استقلال دست یابد.
  پس از نکرومه تأثیرگذارترین رهبر این کشور جری راولینگز نام داشت. او در سال 1979 به عنوان یک کاپیتان نیروی هوایی وارد عرصه قدرت شد. او توانست در این کشور انتخابات برگزار کرده و یک نظام مستقل تأسیس کند.
 3. پادشاهی آشانتی همچنان پر صلابت
  امروزه کشور غنا منزلگاه مردم آشانتی است؛ ملت و مردم بومی منطقه آشانتی که قریب به 300 سال است قدرت را در این منطقه در دست دارد.
  فرمانروایی آشانتی با تکیه بر ذخایر طلا یکی از ثروتمندترین فرمانروایی‌های غنا محسوب می‌شد. این پادشاهی در اوج دوران قدرت خود تا کشور‌های همسایه نیز پیشروی کرد و به شدت در برابر حکومت استعمارگر بریتانیا ایستادگی کرد.
  پادشاهی آشانتی بیش از 10 درصد از کل مساحت غنا را در دست دارد و حدود 5 میلیون نفر در این منطقه زندگی می‌کنند.
  بیشتر مردم غنا به پیشینه تاریخی سلطنتی خود افتخار می‌کنند و هنگامی که ملکه آشانتی درگذشت، غم و ماتم کل کشور را فرا گرفت.
 4. دیپلماسی و میانجی‌گری
  غنا در میانجی‌گری بین طرفین جنگ‌های اخیر، حل بحران‌ در کشورهای همسایه و فعالیت‌های حافظ صلح سازمان ملل نقش مهمی ایفا کرده است.
  کوفی عنان یکی از سیاست‌مداران برجسته غنا است که دو دوره مسئولیت دبیر کلی سازمان ملل را بر عهده داشته و جایزه صلح نوبل را کسب کرده است.
 5. کیپ کوست: منطقه داد و ستد برده‌ها
  کیپ کوست که در گذشته پایتخت استعمارگران اروپایی بوده، روزی به عنوان مرکز تجارت برده در غرب آفریقا محسوب می‌شده است. امروزه این منطقه محلی برای ماهیگیری است و گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

پاسخ بدهید