سامح شکری: آماده همکاری با ترامپ هستیم

وزیر خارجه مصر تأکید کرد که کشورش برای بهترین سطح همکاری با دونالد ترامپ جهت از بین بردن تروریسم و حل مشکلات منطقه تلاش می‌کند.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط درباره سفرش به آمریکا و دیدارهایش با مسئولان آمریکایی گفت: هدف از این دیدارها ارتباط با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا و رساندن پیام عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر به وی است. مصر آماده تقویت روابط با دولت جدید آمریکا و همکاری برای تقویت منافع مشترک است. مصر برای اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تلاش می‌کند و نیاز به حمایت شرکا از جمله آمریکا دارد.

وی درباره مسئله حقوق بشر و مبارزه با تروریسم گفت:  اظهاراتی که دونالد ترامپ و معاونانش ایراد کرده‌اند به وضوح بیانگر دیدگاهشان درباره اهمیت مبارزه با تروریسم و تقویت همکاری با شرکای منطقه‌ای در راستای ایجاد طرحی است که به تحقق اهداف مشترک بینجامد. مصر نقش مهمی در مبارزه با تروریسم چه در چارچوب امنیتی و چه در مقاومت در برابر تروریسم از طریق تغییر خطابه‌های دینی دارد. همکاری ما با شرکای منطقه‌ای و بین المللی پابرجاست و با روی کارآمدن مسئولان جدید آمریکایی تقویت خواهد شد.

شکری افرود: ما دیدگاه و پایبندی‌مان را درباره مسئله حقوق بشر برای آمریکایی‌ها توضیح داده‌ایم. ما پایبندی‌مان را به حمایت از دموکراسی و حقوق بشر که همگی حقوقی است که در قانون اساسی مصر آمده اعلام کرده‌ایم.

دیدار سیسی و ترامپ

وی درباره احتمال سفر سیسی به آمریکا گفت:  سیسی و ترامپ در گفتگوی تلفنی اخیر خود  درباره دیدارهای متقابل صحبت کردند. این مسائل از طریق کانال‌های دیپلماتیک میان دو کشور بررسی خواهد شد اما تاکنون موعدی تعیین نشده است.

سوریه و لیبی

وی درباره راه حل بحران سوریه گفت: در این مسئله هیچ بحثی نیست که مردم سوریه شاهد بدترین جنگ داخلی در عصر جدید هستند. دیدگاه ما درباره سوریه بر دو پایه استوار است. یکی حفظ وحدت ملی سوریه و ممانعت از فروپاشی نهادهای آن و دوم حمایت از آرمان‌های مردمی سوریه درباره بازسازی کشورشان از طریق راهکار سیاسی که تمامی طرف‌های سوری ان را قبول داشته باشند. ما از تلاش‌های استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه حمایت می‌کنیم و از وی می‌خواهیم مذاکرات صلح را ازسر بگیرد. شورای امنیت و فرستاده سازمان ملل باید روند سیاسی را آغاز کنند که همگان در آن مشارکت داشته باشند. خود سوری‌ها باید آینده و روش حکمرانی را تعیین کنند. با اعلام پایبندی دولت جدید آمریکا به همکاری با شرکای منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم و بازگشت ثبات به خاورمیانه اکنون این مسئله همکاری جمعی را می‌طلبد و ما باید به حل و فصل بحران در سوریه براساس روند وین و بیانیه ژنو برسیم و در لیبی نیز برای حمایت از اجرای کامل توافق‌نامه الصخیرات و تشکیل دولت توافق ملی فراگیر تلاش کنیم.

فلسطین

شکری درباره مسئله فلسطین گفت: دیدگاه مصر از طریق طرحی که عبدالفتاح سیسی ارائه کرده، کاملا واضح است. باید بحران میان فلسطین و اسرائیل بر راهکار تشکیل دو کشور از طریق مذاکرات مستقیم میان طرف‌ها حل شود. مصر در ارتباط با تمامی طرف‌ها چه اسرائیل و چه فلسطین سستی به خرج نمی‌دهد و حتی با طرف‌های بین المللی از جمله آمریکا و فرانسه و اتحادیه اروپا و کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه ارتباط برقرار می‌کند تا راهکاری مبنی بر تشکیل کشور فلسطین و پایان اشغال به دست آید.

پاسخ بدهید