نیجریه: کشوری پویا با فرصت‌های تجاری فراوان

یکی از کارآفرینان و اقتصاددانان نیجریه می گوید فرصت های تجاری در این کشور بیش از چالش‌ها و مشکلاتی است که پیش روی تجار قرار دارد.

شفیق بغدادی اوغلو، مدیرعامل شرکت جومیا، یکی از اقتصاد دانان و کارآفرینان نیجریه است. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه تورنتو دریافت کرده است. او در مصاحبه ای با روزنامه «تریبیون» به آینده تجارت الکترونیکی در نیجریه می‌پردازد.

ایرآفریقا بخش‌هایی از این مصاحبه را انتخاب و ترجمه کرده است:

من در تابستان 2015 به نیجریه سفر کردم و 15 ماه در این کشور بودم. در این بازه زمانی تغییرات زیادی را تجربه کردم. قبل از این نیز به کشور های شرق آفریقا، تانزانیا و کنیا سفر کرده بودم. در نیجریه هر روز اتفاقات زیادی می‌افتد. هیچ روزی کسل کننده نیست. از نظر من این موضوع مهمی‌ست و بدین معنی است که شما در نیجریه سر‌زنده هستید.

در مقایسه با دیگر کشورهای آفریقایی که قبلا به آنها سفر کرده اید، نیجریه را چطور ارزیابی می کنید؟

قطعاً نیجریه پویا‌تر از دیگر کشورهاست. چیزی به نام فکر اقتصادی در اینجا وجود دارد. بسیاری از مردم دائماً به دنبال فرصت‌ها هستند و واهمه ای از دنبال کردن آن ندارند. دیگر کشور های آفریقایی توجه زیادی به این دست مسائل ندارند، کارها در این کشور ها با سرعت کمتری انجام می شوند.

برخی معتقدندکه تجارت در نیجریه امری دشوار است. نظر شما در این زمینه چیست؟  

قطعاً تجارت در هیچ کجای دنیا ساده و آسان نیست. این ما هستیم که با غلبه بر مشکلات و رفع موانع می توانیم تجارت را ساده کنیم. وقتی متوجه می شوید که مشکلی به وجود آمده است، این مشکل تنها برای شما نیست، برای همه‌ست. بنابراین شما با حل کردن این مشکل می توانید تغییر بزرگتری به وجود بیاورید. هر چه این مشکل بزرگتر باشد، پاداش آن نیز بیشتر است.

به نظر شما دولت چگونه میتواند کار آفرینان را در پیشبرد شغلشان در این کشور یاری کند؟ 

خلاصه بگویم، دولت می تواند قیمت استفاده از اینترنت را ارزانتر کند. قیمت اینترنت نیجریه در مقایسه با دیگر  کشورهای آفریقا بسیار بیشتر است. اگر دولت بتواند دسترسی آسان تری به اینترنت فراهم کند، مردم مشتاق خواهند شد که هر چیزی را در تلفن همراه و کامپیوترشان چک کنند.

پاسخ بدهید