نگرانی از قطع کمک آمریکا به قاره سیاه؛ آیا آفریقا محتاج کمک‌های آمریکاست؟

برخی کشورهای آفریقایی نگرانند با پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، کمک‌های مالی واشنگتن به این قاره قطع شود. اما کارشناسان معتقدند چیزی که آفریقا به آن نیاز دارد، کمک‌های آمریکا نیست، بلکه تجارت خارجی است.

به گزارش ایرآفریقا، پیروزی اخیر دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا باعث نگرانی بسیاری، از جمله برخی تجار آفریقایی شده است. یکی از تجار ژوهانسبورگ ضمن اظهار نگرانی در مورد پیروزی ترامپ گفت: «ما در آفریقا هم به کمک‌های آمریکا نیاز داریم و هم به تجارت خارجی. به نظر می‌رسد که تمامی این کمک‌ها قطع خواهد شد. ولی مهم‌تر این است که انگار با آمدن ترامپ دنیا دارد از هم می‌پاشد.»
اما ابدنیکو سیامبومبه، استاد علوم سیاسی دانشگاه میدلندز زیمبابوه، با چنین تفکراتی کاملاً مخالف است. به اعتقاد او چنین نگرشی مختص تجار خرده پاییست که درک زیادی از سیستم تجارت بین‌المللی ندارند.
او در مطلبی در سایت «نهاندا رادیو» به این موضوع می‌پردازد. ایرآفریقا بخش‌هایی از این مقاله را به زبان فارسی منتشر کرده است:
کمک‌های آمریکا در آفریقا غیر ضروری ا‌ست و ما اگر خواهان آینده‌ای روشن برای این قاره هستیم نباید اجازه دهیم که چنین کمک‌هایی در آینده وجود داشته باشد.
ورود ترامپ به کاخ سفید به معنی جنگ جهانی سوم نیست، بلکه دوران جدیدیست که چشمان رهبران آفریقایی را باز کرده و آنان را مجبور می‌کند که مسئولیت مردم را خودشان بر عهده بگیرند. اقتصاد قاره آفریقا در حال رکود است و این به دلیل وجود افراد بی‌مسئولیتی است که فکر می‌کنند کشورشان تنها با اتکا به کمک‌های آمریکا پیشرفت می‌کند.
ترامپ در مورد تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی بر این عقیده است که ذکر این مسائل فقط برای جلوگیری از پیشرفت و صنعتی شدن کشورهای در حال توسعه است. از نظر من ترامپ در این مورد اشتباه نمی‌کند. الان وقت خواب نیست، آفریقا باید بیدار شود و در مسابقه‌ای که در حال برگزاری است، شرکت کند.
آفریقا منابع طبیعی زیادی دارد که بیشتر آنها سوخت‌های فسیلی هستند. ما کی می‌خواهیم قدر این نعمات را بدانیم؟ تا به کی قرار است کشورهای پیشرفته به نام جهانی‌سازی و تغییرات اقلیمی ذخایر نفتی ما را مدیریت کنند؟
جمعیت آفریقا بسیار کمتر از آن است که بخواهد در آب و هوا تغییری ایجاد کند و این مسئله کاملاً غیرواقعی است. مردم نمی‌توانند آب و هوا را تغییر دهند ولی آب و هوا شرایط مردم را تغییر می‌دهد. آفریقا باید بداند که موفق‌ترین کشورها جمعیت بالایی دارند.
پیروزی ترامپ می‌تواند به رهبران آفریقایی کمک کند تا بازارهایشان را تغییر دهند. آنها می‌توانند انتخاب کنند که با چه کسی تجارت کنند و محصولاتشان را چگونه به فروش برسانند. همین موضوع باعث می‌شود کمک‌های آمریکا – که از نظر من مهم ترین عامل فساد در کشورهای ماست – به حاشیه رانده شود.
هم‌جنس‌گرایی از سنت‌های بومی جوامع آفریقایی نیست، پس چرا باید چنین فرهنگی به نام حقوق بشر به مردم ما تحمیل شود؟ اگر قرار است کمکی به آفریقا شود، این کمک نباید مانع پیشرفت و موفقیت کشورهای آفریقایی شود، نباید باعث شود که ما انسانیت، بشر‌دوستی، فرهنگ و سنن خود را از یاد ببریم.
امروز ترامپ می‌خواهد مرزهای آمریکا را ببند و مهاجران غیرقانونی را بیرون براند، اما آیا دنیا آمادگی جنگ علیه مواد مخدر را نیز دارد؟
هیچ دلیلی برای نگرانی آفریقا نسبت به پیروزی ترامپ وجود ندارد، چون سیاست خارجی آمریکایی‌ها هنوز برای امنیت انسان‌ها تهدید محسوب می‌شود. آمریکا به نام حقوق بشر جنگ‌های فجیعی در آسیا، آفریقا و خاورمیانه راه انداخته است، در حالی که این جنگ‌ها فقط دنیا را جای بدتری برای زندگی بشر کرده‌اند.
حالا که ترامپ مخالف این سیاست‌هاست، به داشتن جهانی صلح آمیز امیدوار می‌شویم.
در دهه‌های اخیر، پیشرفت کشورهای خاور‌میانه تحت تاثیر هجوم آمریکا برای غارت نفت و دیگر منابع مهم این منطقه قرار گرفته است.
اگر آمریکا خود را قدرت برتر می‌داند و برای اجرای آزادی و حقوق بشر تلاش می‌کند، باید اول از خودش شروع کند؛ گانگسترهای وال‌استریت را متوقف کند، از کشتن سیاه‌پوستان و نژادپرستی دست بردارد و جنگ افروزی و تخریب زندگی مردم در کشورهای دیگر را تمام کند.
سیاست خارجی آمریکایی‌ها ظاهراً در راستای نجات جهان است ولی در واقع تماماً به نفع خود آمریکا و به منظور تخریب اقتصاد دیگر کشورهاست. جهان نباید فراموش کند که چه طور پس از ورود نیروهای آمریکایی به کشورهای لیبی، عراق و افغانستان، اقتصاد آنها دچار رکود شد.
قاره آفریقا اکنون باید بر روی بقا، رشد و توانمند‌سازی شهروندان تمرکز کند. پیروزی ترامپ بیماری نیست که در مورد آن نگران باشیم بلکه فرصتی برای تغییر سیاست های اقتصادی، داخلی و خارجی است. این تغییر می‌تواند فقر را در قاره آفریقا ریشه کن کند.

پاسخ بدهید