نماینده اوباما خواستار آزادی شیخ زکزاکی شد

نماینده رئیس‌جمهور آمریکا در سفری که اخیراً به نیجریه داشته در مذاکره با مقامات این کشور خواستار آزادی شیخ زکزاکی و پایان دادن به فشار بر شیعیان شده است.

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «نایج»، شریک ظفر، نماینده ویژه باراک اوباما در امور جوامع اسلامی است. آن طور که خودش می‌گوید، وظیفه‌اش ارائه گزارش به اوباما و جان کری (وزیر امور خارجه) است. او به جوامع اسلامی اقصی نقاط جهان سفر می‌کند و با آنها تعامل دارد.

ظفر اخیراً سفری به کشور نیجریه داشته و با مقامات و نمایندگان جنبش‌های مدنی دیدار کرده است.

وی در دیدار با مقامات دولت نیجریه خواستار آزادسازی شیخ زکزاکی، دبیر کل جنبش اسلامی نیجریه، و افزایش آزادی‌های شیعیان در این کشور شده است.

وی در مصاحبه‌ای با «پرمیوم تایمز» اعلام کرد: “من در دیدارهای خود با مقامات، مسئله شیخ زکزاکی را مطرح کردم. ما در آمریکا معتقدیم آزادی مذهب اهمیت بسیار زیادی دارد و مردم باید بتوانند به عنوان بخشی از حقوق انسانی به مناسک مذهبی خود بپردازند. این موضوع را خیلی روشن و صریح به اطلاع مقامات نیجریه رساندیم.”

ظفر افزود: “شیعیان، سنی‌ها، صوفی‌ها و کسانی مثل من اعضای تشکیل‌دهنده جامعه مسلمانان در مناطقی چون پاکستان، جنوب آسیا، ایران و دیگر نقاط جهانند و این موضوع نمایانگر تنوع فوق‌العاده بالای این دین است. اما همه ما مسلمانیم. از نظر من این نقطه قوت ماست. همین موضوع در مورد نیجریه نیز صدق می‌کند. نیجریه تنوع بسیار زیادی دارد. گروه‌های قومی مختلف در این کشور به بیش از 370 زبان صحبت می‌کنند. اصلاً آسان نیست، اما نیجریه‌ای‌ها با هم کنار می‌آیند.”

وی در ادامه اذعان داشت: “یکی از نکات بسیار مهم نیجریه همین تنوع قومی و مذهبی آن است. بنابراین چه شیعه باشید، چه سنی، صوفی یا مسیحی، باید بتوانید از مذهب خود پیروی کنید.”

نماینده اوباما به ممنوعیت مذهب شیعه در ایالت کادونای نیجریه اشاره کرد و گفت: “آزادی مذهب از جمله آزادی‌های اولیه‌ای است که هر انسانی باید از آن برخوردار باشد. بنابراین اگر فرماندار یک ایالت یا سازمانی در آن منطقه جلوی آزادی مذهب را می‌گیرد، دولت فدرال وظیفه دارد از مردم آن ایالت محافظت کند.”

پاسخ بدهید