نقش فیدل کاسترو در آزادسازی آفریقا

فیدل کاسترو، سیاستمدار و شخصیت انقلابی کوباست که نقش بسیار بارزی در آزادسازی آفریقا داشته است.

بنجامین چاویس، کارشناس و فعال در حوزه حقوق شهروندی، در وبسایت «رادیو کی کانورسیشنز» به بررسی و تحلیل شخصیت فیدل کاسترو و نقش کلیدی او در آزادسازی آفریقا پرداخته است.  ایرآفریقا بخش‌هایی از این تحلیل را انتخاب و ترجمه کرده است:

«آمریکایی‌های آفریقایی تبار، خصوصاً آن‌هایی که درباره تغییرات سیاسی دنیا در 50 سال گذشته و روند آزادسازی و خودمختاری آفریقا اطلاعات دارند باید کمال تشکر را از فیدل کاسترو داشته باشند، چرا که کمک‌های بی‌شائبه او باعث پیشبرد منافع مردم آفریقا در جهان شده است.

فیدل کاسترو در زمان جنبش قدرت سیاه‌پوستان در 1960 و جنبش پان آفریقا در سال‌های 1970 و 1980، یکی از منابع مهم حمایت و اتحاد در آزادسازی آفریقا به شمار می‌رفت.

سال‌ها پیش پاتریس لومومبا در کنگو، قوام نکرومه در غنا، آگوستینیو نتو در آنگولا، سم نوجوما در نامیبیا، نلسون ماندلا در آفریقای جنوبی، مایکل مانلی در جامائیکا، و ویلیام دوبوآ و مالکوم ایکس در آمریکا همگی در جریان آزادسازی آفریقا با فیدل کاسترو متحد بودند.

چرا حافظه ما این مقطع تاریخی را از یاد برده است؟ آیا برای فراموشی این موضوع خیلی زود نیست؟ آیا فراموشی تاریخی گرفته‌ایم؟ ما در آمریکا، آفریقا و منطقه کارائیب باید حقیقت را به کودکانمان بگوییم. خود‌مختاری آفریقا نیازمند انقلاب و درگیری‌های طولانی بود. انقلاب کوبا نیز کمک زیادی به انقلاب و دگرگونی آفریقا کرد.

من دیدم که چطور سربازان کوبایی پا به پای مردم آنگولا، نامیبیا، آفریقای جنوبی و دیگر کشورها جنگیدند و دلاورانه و قهرمانانه جان باختند تا رژیم آپارتاید را سرنگون کرده و اجازه ندهند که آنها کل آفریقای جنوبی را بگیرند. این در حالی بود که رئیس جمهور وقت آمریکا، رونالد ریگان، با طمعی که نسبت به آفریقا داشت بازی «تعامل سازنده» را راه انداخته بود.

به همین دلیل امروز می‌خواهم به فیدل کاسترو بگویم «ممنون بابت رهبری، فداکاری و کمک‌هایی که به آفریقا کردید.»

پاسخ بدهید