موانع رشد گردشگری در قاره آفریقا

موانع و مشکلات زیادی بر سر راه گردشگری قاره آفریقا وجود دارد که باعث می‌شود گردشگران کمتری از این قاره بازدید کنند.

photo_2016-11-08_14-35-13به گزارش ایرآفریقا، معاون وزیر گردشگری زیمباوه در مصاحبه‌ای که با هفته‌نامه «بیزینس دی» داشت، به توضیح برخی از این موانع و مشکلات پرداخته است و راه حل هایی برای رهایی از آنها پیشنهاد می‌کند که در ادامه به شش مورد از آنها می‌پردازیم:

 1. زیرساخت‌های گردشگری توسعه نیافته
  کشورهایی مانند سوئیس، آلمان و اتریش پیشگامان صنعت گردشگری در جهان هستند. اسپانیا، انگلستان، آمریکا، فرانسه، کانادا، سوئد و سنگاپور نیز در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. هزاران هتل‌ و اقامتگاه‌ در شهرهای مختلف این کشورها وجود دارند که همگی دارای استاندارد بین‌المللی هستند. محیط سیاسی امن و همچنین راحت بودن شرایط اخذ روادید از جمله ویژگی‌های این کشورها برای گردشگران است. به منظور توسعه زیرساخت‌های گردشگری آفریقا باید از منابع فرهنگی و طبیعی آن حفاظت کنیم، سیستم حمل و نقل هوایی را ارتقاء دهیم (به این دلیل که 90% گردشگران با هواپیما سفر می‌کنند)، کیفیت جاده‌ها و بنادر را تقویت کنیم و مشکلات مربوط به انرژی برق را حل کنیم.

 1. سیستم حمل و نقل هوایی ضعیف بین کشورهای آفریقایی
  پروازهای کمی وجود دارند که شهرهای بزرگ آفریقا را به یکدیگر متصل کنند؛ اگر هم پروازی وجود داشته باشد به اندازه کافی خوب نیست و استانداردهای بین المللی را ندارد. کل سیستم حمل و نقل هوایی آفریقا نیازمند تغییرات اساسی است. باید خطوط هوایی بیشتری برای پرواز در داخل آفریقا تعبیه شود. تعداد گردشگرانی که هرساله به آفریقا سفر می‌کنند به میلیون هم می‌رسد. تصور کنید با ایجاد خطوط هوایی بیشتر چه تعداد گردشگر را می‌توان به مقاصد مختلف آفریقا جذب کرد.

 1. فقدان توسعه محصول و بازاریابی یکپارچه
  تولید محصولات گردشگری قابل عرضه به بازار باید توسعه پیدا کند. به طور مثال، کشور اوگاندا توانسته است با پرورش گوریل گردشگران زیادی را جذب کند. این کشور بیشترین جمعیت گوریل جهان (54%) را در خود جای داده است. علاوه بر این، بیش از 5000 شامپانزه در اوگاندا یافت شده است. گردشگران این کشور، علاقه زیادی به تماشای گوریل‌ها نشان می‌دهند. مشابه این نوع برنامه‌های جذب توریست می‌تواند در تمامی کشورهای آفریقایی اجرا شود.
  گردشگری مذهبی نیز می‌تواند یکی دیگر از روش‌های جذب گردشگر باشد. همه ساله هزاران نفر برای بازدید از کلیساهای نیجریه به این کشور سفر می‌کنند. این افراد تنها برای انجام برنامه‌های مذهبی به این کشور سفر نکرده‌اند؛ آنها با مردم تعامل می‌کنند، مکان‌های جدید را کشف می‌کنند و از دیدن مناظر جالب لذت می برند. در طول برگزاری این برنامه‌های مذهبی، بسیاری از هتل‌ها درآمد شش ماهشان را در یک هفته در‌می‌آورند. این موضوع در سیستم حمل و نقل و خطوط هوایی نیز اتفاق می‌افتد.

 1. محدودیت‌های صدور روادید
  اتحادیه آفریقا در نظر دارد پاسپورتی برای مردم کشورهای مختلف آفریقایی تهیه کند، تا بوسیله آن بتوانند آزادانه و بدون اخذ روادید، بین کشورهای آفریقایی تردد کنند. در صورتی که مردم چنین پاسپورتی را در اختیار داشته باشند صنعت گردشگری با رشد زیادی روبرو می‌شود.

 1. پشتیبانی ضعیف وزارت دارایی از بخش گردشگری
  در بیشتر کشورهای آفریقایی، حتی کشورهایی که گردشگری مهم‌ترین صنعت در آنهاست، کمترین بودجه به بخش گردشگری اختصاص داده می شود. دولت می‌بایست در تمامی سطوح منابع مالی کافی در اختیار بخش گردشگری قرار دهد تا از این طریق گردشگران بیشتری جذب کرده و به اقتصاد کشور کمک کند.

 1. آفریقا از نگاه جهانیان
  تصور ما از این قاره فقر، نزاع، گرسنگی، جنگ، قحطی، بیماری و بسیاری دیگر است. این مسائل دیدگاه مردم جهان را نسبت به قاره آفریقا شکل می‌دهد. این مشکلات و مسائل دیدگاه بدی در ذهن مردم جهان نسبت به قاره آفریقا ایجاد کرده‌اند و باید هر چه سریع‌تر رفع شوند. به طور مثال، در سه سال گذشته، به دلیل ترس از گروهک تروریستی بوکو‌حرام؛ از تعداد گردشگران نیجریه به شدت کاسته شده است.
  یکی از وظایف ما آفریقایی‌ها این است که با گردشگران طوری برخورد کنیم که انگار آنها جزئی از ما هستند. اگر نیازهای گردشگران از هر نظر تأمین شود، آنها در میان خانواده و دوستانشان به خوبی از کشور یاد می‌کنند.

 

 

پاسخ بدهید