علت سرمایه‌گذاری‌های کلان چین در رواندا چیست؟

رواندا کشوری محصور در خشکی‌ با منابع طبیعی اندک است، پس چرا چین در این کشور سرمایه‌گذاری کلان انجام می‌دهد؟

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «کوارتز»، حضور چین در جای جای رواندا کاملاً مشهود است. برج کیگالی بلندترین ساختمان رواندا، بسیاری از هتل‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و 80 درصد جاده‌های این کشور را مهندسین چینی طراحی کرده و ساخته‌اند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که چین تنها به دلیل منابع معدنی، زمین‌های زراعی زیاد و بازار خوب فروش اجناس به کشورهای آفریقایی علاقه دارد؛ اما به نظر نمی‌رسد که رواندا جزو آن کشورها باشد. کشور کوچک و محصور در خشکی رواندا منابع طبیعی اندکی دارد و با جمعیتی حدود نصف پکن بازار فروش اجناس چینی نیز درآن بسیار ضعیف خواهد بود.

در عوض شرکت های خصوصی و کارآفرینان چینی بیشتر به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش‌های املاک، ارتباطات و تولید بوده و یا بر تجارت‌های کوچکتر مانند رستوران داری، واردات خودرو و آژانس‌های مسافرتی تمرکز می‌کنند. شرکت‌های چینی بیشتر جاده‌ها و بناهای رواندا را می‌سازند اما مثل دیگر کشورها در قبال آن خواستار دستیابی به نفت و معادن رواندا نیستند.

یکی از اهداف مهم رواندا بالا بردن توان توسعه تجارت و فناوری است تا بدین ترتیب بتواند به یکی از موفق‌ترین کشورهای آفریقایی تبدیل شود. این مهم با جذب سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر و قطع کمک‌های خارجی امکان‌پذیر است.

پاسخ بدهید