عذرخواهی کلیسای کاتولیک روآندا به خاطر نسل کشی

کلیسای کاتولیک روآندا به خاطر نقش داشتن در طراحی و اجرای قتل عام سال 1994 ٬از بازماندگان قربانیان عذرخواهی کرد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کنفرانس اسقف های اعظم کاتولیک در روآندا طی بیانیه ای اعلام کرد: به خاطر همه خطاهایی که این کلیسا مرتکب شده است و از طرف همه مسیحیان عذرخواهی می کنیم و متاسفیم که اعضای این کلیسا سوگند وفاداری به دستورهای خداوند را زیر پا گذاشتند.
در این بیانیه اذعان شده است که اعضای کلیسای مذکور٬ قتل عامی را که در جریان آن بیش از 800 هزار نفر از قوم توتسی و هوتوهای میانه رو توسط هوتوهای تندرو کشته شدند، طراحی و اجرا کرده بودند.
پس از این قتل عام٬ کلیسای محلی در مقابل تلاش های دولت و خانواده های بازماندگان برای اعتراف به دست داشتن کلیسا در این قتل عام مقاومت و اعلام کرد که مقام هایی که در این جنایات دست داشتند، خودسرانه عمل کرده بودند.
بر اساس روایات بازماندگان، بسیاری از قربانیان به دست کشیش ها، مبلغان و راهبه ها کشته شدند و دولت روآندا می گوید شمار زیادی از قربانیان در کلیساهایی که به آن ٬پناه برده بودند٬ جان دادند.
بیانیه اسقف های اعظم به عنوان تحولی مثبت در تلاش های روآندا برای برقراری صلح و آشتی قلمداد می شود.
بیانیه مذکور می افزاید: ما را به خاطر نفرت پراکنی در این کشور که حتی خودمان را از همکارانمان به خاطر قومیتشان متنفر کرد، ببخشید. ما به جای آن که همه را عضو یک خانواده بدانیم، یکدیگر را کشتیم.
تام نداهیرو، محقق نسل کشی روآندا ابراز امیدواری کرد که بیانیه کلیسا به ایجاد وحدت در میان روآندایی ها کمک کند.

پاسخ بدهید