«رژیم صهیونیستی» پشت پرده بازداشت دو شهروند ایرانی در کنیا

در پی بازداشت دو وکیل و شهروند ایرانی در کنیا، اخبار رسیده حکایت از دخالت و نقش مستقیم رژیم صهیونیستی در این قضیه دارد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در پی بازداشت عبدالحسین صفایی و سید نصرالله ابراهیمی از وکلای رسمی دادگستری و اساتید دانشگاه در نایروبی، تلاش‌ها و اقدامات حقوقی در راستای آزادی این افراد در داخل و همچنین از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی انجام شد که این تلاش‌ها تا آزادی این دو نفر ادامه خواهد داشت.

در این زمینه پیگیری‌ها و تماس‌های مکرر از زمان بازداشت این دو نفر برای آزادی هر چه سریع‌تر آنها از طریق سفارت ایران در کنیا و همچنین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان است و تاکنون چندین بار سفیر و کاردار کنیا به وزارت خارجه ایران احضار شده‌اند.

آنگونه که خبرنگار فارس مطلع شد نقش مخرب و پشت پرده رژیم صهیونیستی در این پرونده محرز است و این رژیم در راستای مطامع جنایتکارانه خود در این قضیه دخالت مستقیم دارد.

براساس این گزارش، عبدالحسین صفایی و سیدنصرالله ابراهیمی از وکلای رسمی دادگستری و اساتید دانشگاه که از سوی خانواده دو زندانی ایرانی در کنیا به منظور پیگیری و مشاوره حقوقی زندانیان فوق به نایروبی سفر کرده‌ بودند، روز سه‌شنبه هفته گذشته (نهم آذر ماه) در بازگشت از دیدار با زندانیان، با بروز یک سوء تفاهم، از سوی پلیس کنیا مورد سؤال قرار گرفتند که با پیگیری‌های به‌ عمل آمده و رفع سوءتفاهم آزاد شدند که مجددا با دخالت‌های رژیم صهیونیستی این دو وکیل و شهروند ایرانی روز پنجشنبه 11 آذر ماه از سوی پلیس کنیا بازداشت شدند.

پیش از این یک منبع مطلع در گفت‌وگو با فارس، ضمن درخواست از وزارت امور خارجه برای تلاش جدی‌تر برای آزادی این دو نفر عنوان کرد: این دو استاد ایرانی هم اکنون در شرایط نامناسبی به سر می‌برند و ضرورت دارد که وزارت امور خارجه علاوه بر محکوم کردن این عمل، اقدامات جدی‌تری را برای آزادی این دو وکیل ایرانی به عمل آورد.

در همین راستا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز جمعه 12 آذر ماه با تشریح ماوقع به پیگیری‌ها انجام شده در این خصوص اشاره کرد و گفت: در پی این رویداد، علاوه بر پیگیری‌های سفارت کشورمان در نایروبی با وزارت خارجه و پلیس محل، سفیر کنیا در تهران نیز عصر پنجشنبه به وزارت امور خارجه دعوت و ضمن اعتراض به مداخله مغرضانه «طرف ثالث» در یک موضوع خاتمه یافته که بدون تردید با قصد تخریب روابط خوب ایران و کنیا صورت گرفته، پیگیری جدی موضوع درخواست و بر ضرورت آزادی فوری این دو شهروند ایرانی تاکید شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: سفیر کنیا در این ملاقات قول داد موضوع را به سرعت پیگیری و نتیجه اقدامات خود را به وزارت امور خارجه اطلاع دهد.

قاسمی در پایان ابراز امیدواری کرد با توجه به هویت شناخته شده وکلای مذکور، روند رسیدگی به این رویداد تحت تاثیر خبرسازی‌های بدخواهان روابط دو کشور قرار نگرفته و با پیگیری جدی و تعامل مسئولانه دولت و قوه قضائیه کنیا، دو شهروند ایرانی فوراً آزاد شوند.

پاسخ بدهید