دشت لیووا ؛ طبیعتی بی نظیر در زامبیا

دشت لیووا یکی از پارک‌های ملی کشور زامبیاست و حدود 3600 کیلومتر مربع وسعت دارد. نام این دشت از روی نام تنها ماده شیری که در آن باقی مانده بود، گرفته شده است.

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «افریکن پارکس»، دشت لیووا در غرب کشور زامبیا قرار دارد. هنگامی که سازمان پارک‌های آفریقا مدیریت دشت لیووا را برعهده گرفت، تنها یک شیر ماده، یعنی همان لیووا، در آن باقی مانده بود. همین موضوع باعث شهرت این پارک شده است. بعدها با اضافه کردن شیرهای دیگر جمعیت شیرهای این پارک افزایش یافت.

این طبیعت زیبا و حیات وحش غنی باعث شده است بیش از 10 هزار نفر انسان نیز در این منطقه زندگی کنند. این دشت یکی از قدیمی‌ترین پیشینه‌های تاریخی را داراست. در اواخر قرن نوزدهم یکی از رهبران قبایل آفریقایی مردم قبیله‌اش را به عنوان نگهبانان این دشت و حیات وحش آن انتخاب کرد. از آن زمان تاکنون مردم و حیوانات در این پارک در کنار یکدیگر زیسته‌اند.

community2

دشت‌های وسیع این پارک هر ساله شاهد یکی از برترین مناظر طبیعی یعنی دومین مهاجرت بزرگ گاومیش‌ها در آفریقاست. مهاجرت گاومیش‌ها کمک شایانی به گردشگری این منطقه می‌کند.

این دشت با داشتن بیش از 15 هزار رأس گاومیش (در سال 2004)، تعداد بی‌شماری از پرندگان و حیوانات دیگری مانند کفتار، یوزپلنگ و شیر منظره‌ای زیبا از حیات وحش آفریقا را به تصویر می کشد. آمارها حاکی از آن است که جمعیت گاومیش‌های این منطقه از 15 هزار رأس در سال 2004 به 40 هزار رأس در سال 2016  افزایش داشته است.

apn_029478

علاوه بر جمعیت گاومیش‌های مهاجر در این منطقه، گله‌های گورخر، شاخ چنگی، کل سرخ و شکارچیانی نظیر سگ وحشی، کفتار، یوزپلنگ وحشی و شیر در آن زندگی می‌کنند. تاکنون اثری از وجود پلنگ در این منطقه یافت نشده است در حالی که آنها سازگارترین گونه در میان شکارچیان هستند. جمعیت یوزپلنگ‌های وحشی این منطقه نیز با به دنیا آمدن توله ها روز به روز بیشتر می‌شود و در حال حاضر 9 یوزپلنگ وحشی در این پارک زندگی می‌کنند.

wildebeest-41

هم‌اکنون جمعیت گورخرها و گاومیش‌های این منطقه رو به کاهش است و دلیل عمده آن شکار غیرقانونی بیش از حد این حیوانات است.

همچنین 334 گونه از پرندگان نیز در این پارک ملی زندگی می‌کنند.

پاسخ بدهید