خودکفایی نیجریه در تولید برنج: توقف واردات از سال آینده

برنامه تولید انبوه برنج در نیجریه تاثیر بسزایی در ذخیره برنج این کشور داشته است و بنابراین از سال آینده واردات برنج به این کشور متوقف خواهد شد.

به گزارش ایرآفریقا، وزیر کشاورزی و توسعه روستایی نیجریه در مصاحبه ای با روزنامه ونگارد اعلام کرد واردات برنج به این کشور از سال آینده میلادی متوقف می شود.

آئودو اوگبه اظهار داشت برنامه تولید انبوه برنج تاثیر بسزایی در ذخیره برنج دارد و بنابراین از سال آینده واردات برنج به این کشور متوقف خواهد شد. وی افزود: دولت در نظر دارد تا با فراهم کردن نشاء اصلاح شده برای کشاورزان و همچنین گسترش این برنامه در دیگر ایالت ها، به هدف تامین غذا در کشور دست یابد.

رئیس بانک مرکزی نیجریه نیز گفت واردات مواد غذایی که به راحتی در کشور تولید می شود تنها منابع ارزی را هدر می دهد، به همین دلیل محصولات خاصی مانند برنج، گندم، دانه سویا و پنبه جزء اهداف فوری برنامه تولید انبوه قرار دارد. تولید محصولات غذایی مصرفی در کشور از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است. تولید و کاشت محصولات غذایی در کشور به جای واردات آن می تواند به ایجاد شغل و سرمایه برای مردم کمک کند و منابع ارزی ذخیره شده در موارد دیگری به کار برود.

گادوین امیفیله اذعان داشت بودجه ای در حدود 2 میلیارد نایرا، معادل 6 میلیون دلار، برای تولید محصولات زراعی فوق الذکر به کشاورزان اختصاص داده شده است. اکنون مردم نیجریه مواد غذایی مقوی تری برای خوردن خواهند داشت، مخصوصاً برنج که نوع  وارداتی آن سالهای زیادی در انبارها ذخیره شده و از کیفیت آن کاسته می شود.

وی وعده داد اعضای شرکت های تعاونی و دیگر تجار نیجریه ای که علاقمند به بخش کشاورزی هستند از منابع مالی بیشتری برخوردار شوند.

امیفیله از فرمانداران درخواست کرد تا با رویکرد دور کردن اقتصاد از نفت و همچنین ایجاد مشاغل جدید در برنامه تولید انبوه محصولات زراعی مشارکت کنند.

پاسخ بدهید