حفظ درختان کنیا با بازیافت مواد پلاستیکی

یکی از شهروندان کنیایی با بازیافت زباله های پلاستیکی شروع به تولید نوعی تیرچه پلاستیکی کرده که می‌تواند جایگزین تیرچه‌های چوبی شود.

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «سی اس مانیتور»، مشاهده منظره زباله‌های پلاستیکی در خیابان‌های کاریوبانگی (شهری در نزدیکی نایروبی، پایتخت کنیا)، برای ساکنین این منطقه بسیار ناخوشایند است اما برای «آغان اسکار» یک فرصت محسوب می‌شود.

سیزده سال پیش زمانی که «آغان» از روند رشد بی‌رویه زباله‌های پلاستیکی ناراحت بود، تصمیم گرفت راهی برای بازیافت آنها پیدا کند.

اکنون شرکت وی، با نام «انرژی تجدیدپذیر قاره‌ای»، تیرچه‌هایی از جنس پلاستیک تولید می‌کند که در صنایع مختلفی همچون ساختمان‌سازی، کشاورزی و علامت‌گذاری جاده‌ها کاربرد دارد. وی تاکنون توانسته است 96 هزار تیرچه به فروش برساند. به گفته این کارآفرین کنیایی تنها چیزی که تولید او را محدود کرده هزینه نسبتاً بالای تأسیس کارخانه بازیافت پلاستیک است.

او و دیگر همکارانش از دولت تقاضا دارند که حمایت بیشتری از این کارآفرینان شود.

اغلب مشتریان «آغان» را کشاورزان و صنعت‌گرانی تشکیل می‌دهند که قبلاً از تیرچه‌های چوبی استفاده می‌کردند. به گفته او تیرچه‌های پلی اتیلنی این شرکت با دوام‌تر و ارزان‌تر از تیرچه‌های چوبی هستند.

به گفته مشتریان این شرکت، خرید این تیرچه های پلاستیکی مزایای دیگری نیز برای آنان دارد.

یکی از این مشتریان در همین رابطه می‌گوید: «من زمینم را سه مرتبه با تیرچه‌های چوبی حصار‌کشی کردم و هر بار روستاییان آن را تخریب کرده و از آن به عنوان هیزم استفاده کرده‌اند. این تیرچه‌های پلاستیکی مشکل من را حل کرده اند.»

سازمان ملی بزرگراه‌های کنیا یکی از خریداران اصلی محصولات این شرکت است. متأسفانه برخی مجرمین پایه‌های فلزی علائم و تابلو‌های جاده‌ای را می‌دزدیدند و آنها را به تولیدی‌های فولاد می‌فروختند. این شرکت با تولید پایه‌های پلاستیکی این مشکل را نیز حل کرده و تاکنون بیش از 28 هزار پایه پلاستیکی به این سازمان فروخته است.

«آغان» عقیده دارد که تولیدات شرکتش میلیون‌ها شیلینگ از هزینه‌های دولت کاسته و علاوه بر آن از تصادفات جاده‌ای نیز جلوگیری کرده است.

پاسخ بدهید