جاکوب زوما: من زندان دوران آپارتاید را دیده ام و حالا ترسی از زندان ندارم

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، در نخستین سخنرانی عمومی اش پس از انجام تحقیقاتی درباره فساد دولت او، خطاب به هوادارانش گفت که ترسی از زندان رفتن ندارد چرا که تجربه زندان رفتن را در دوران حکومت آپارتاید بر آفریقای جنوبی از سر گذرانده است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا به نقل از رویترز، هفته گذشته گروه حامیان مردم، یکی از گروه های ناظر بر اختلاس اعلام کرد که قضات در آفریقای جنوبی باید این موضوع را بررسی کنند که آیا زوما، اعضای کابینه و شماری از کارگزاری های دولتی در ارتباط با تاجران ثروتمند هندی مرتکب فساد شده اند یا خیر.
برادران گوپتا (اجای، اتول و راجش)، دوستان صمیمی زوما که با پسر او همکاری های نزدیکی داشته اند، متهم شده اند که در انتصابات دولت دخالت داشته و در مناقصه های دولت آفریقای جنوبی مشارکت داشته اند. زوما و برادران گویتا این اتهام ها را رد کرده اند.
پس از انتشار تحقیقات 355 صفحه ای درباره این موضوع، شماری از معترضان خواستار استعفای زوما شده و سیاست مداران مخالف گفته اند که او باید تحت تعقیب کیفری قرار گیرد.
زوما در پاسخ به این انتقادها، روز گذشته خطاب به هواردانش که در مقابل منزلش تجمع کرده بودند، گفت: «من از زندان هراسی ندارم چرا که در دوران مبارزه علیه آپارتاید به زندان افتاده ام.»
جاکوب زوما در دوران حکومت آپارتاید بر آفریقای جنوبی، به مدت 10 سال به همراه نلسون ماندلا، رهبر انقلاب مردم آفریقای جنوبی در زندان جزیره روبن در حبس بوده است.
گروه ناظران عموم خواستار رسیدگی دستگاه قضایی به موضوعات اتهامی علیه زوما شده است.

پاسخ بدهید