تعطیلی کارخانه سیمان ثروتمندترین مرد آفریقا

ثروتمندترین مرد آفریقا به دلیل هزینه‌های بالای سوخت در تانزانیا مجبور به تعطیلی کارخانه سیمانش شد.

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «فوربز»، الیکو دانگوت موسس شرکت گروه دانگوت و ثروتمندترین مرد آفریقا اخیراً به دلیل هزینه‌های بالای سوخت در تانزانیا مجبور به بستن کارخانه سیمانش شد.

مدیران شرکت دانگوت تانزانیا اخیراً از دولت به دلیل عدم تعهد به تهیه سوخت ارزان برای آنها، شکایت کرده‌اند. کارخانه سیمان دانگوت پیش‌تر از شرکت دولتی انرژی تانزانیا درخواست کرده بود که گاز مصرفی کارخانه را با قیمت یارانه‌ای حساب کنند، ولی این پیشنهاد رد شد.

مدیرعامل شرکت دانگوت تانزانیا در این رابطه گفت: «این کارخانه هر ماه 6 میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌کند.»

کارخانه سیمان دانگوت هر ماه مبلغی حدود 4 میلیون دلار بابت سوخت گازوئیل پرداخت می‌کند.

کارخانه سیمان دانگوت مخصوصاً در منطقه‌ای از تانزانیا تأسیس شده که به زمین‌های گاز طبیعی نزدیک باشد و بتواند از گاز طبیعی با قیمت ارزان‌تر استفاده کند. دولت قبلی تانزانیا نیز ضمن ایجاد توافقنامه‌ای، گاز طبیعی ارزان قیمت را به این کارخانه وعده داده بود، اما رئیس‌جمهور جدید این توافقنامه را رد کرده است.

این کارخانه برای کاهش هزینه‌های انرژی‌، اقدام به واردات زغال‌سنگ از آفریقای جنوبی کرد که از گاز طبیعی نیز ارزان‌تر بود. این امر در حالی اتفاق افتاد که خود تانزانیا مقادیر زیادی از زغال‌سنگ را ذخیره‌سازی کرده است. بسیاری از مقامات رسمی دولت، رئیس جمهور جدید را مسئول این اتفاق می‌دانند. در همین راستا دولت در ماه اوت واردات زغال‌سنگ از آفریقای جنوبی را ممنوع اعلام کرد. بسیاری از کارشناسان معتقدند این قانون فقط برای تعطیلی کارخانه دانگوت وضع شده است.

پاسخ بدهید