تلاش دانشمندان آفریقایی برای جلوگیری از فرار مغزها

برخی دانشمندان آفریقایی تصمیم به ترک این قاره گرفته‌اند، چرا که معتقدند ارزش‌هایشان آن طور که باید قدر دانسته نمی‌شود. اما مدیران و محققان این قاره قادرند با تدوین برنامه‌های آموزشی صحیح و اعطای جوایز تحصیلی و پژوهشی جلوی فرار مغزها را بگیرند.

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «کوارتز آفریقا»، وقتی صحبت از تحقیق علمی و نوآوری می‌شود، آفریقا در آخرین رتبه‌ها قرار می‌گیرد. با اینکه آفریقا از نظر جمعیت دومین قاره جهان است ولی تنها 1 درصد از خروجی پژوهش جهان را به خود اختصاص داده است.

دلیل اصلی این مشکل کیفیت پایین برنامه های آموزشی در این قاره و عدم تخصیص اعتبارات جهانی به حوزه دانش، فناوری، ریاضیات و پروژه‌های مهندسی آفریقاست.

با این حال دنیا به آخر نرسیده است. روز به روز به تعداد محققان آفریقایی که روی طرح‌ها و پروژه‌های مورد نیاز این قاره تحقیق و مطالعه می‌کنند، افزوده می‌شود. این محققان با تحقیق در حوزه‌هایی چون امنیت غذایی، انرژی، حمل و نقل، فقر و بیماری‌هایی چون مالاریا و ایدز توانسته‌اند تعداد مقالات چاپ شده خود در مجلات بین‌المللی را طی ده سال اخیر به دو برابر افزایش دهند.

بر اساس آمارهای جهانی، کیفیت، کمیت، و تعداد دفعات نقل از مقالات محققان آفریقایی طی یک دهه اخیر به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

با این حال روز به روز به تعداد موسسات، افراد و دولت‌های خارجی که برای دانشمندان آفریقایی جوایز و بورسیه‌های تحصیلی فراهم می‌کنند نیز افزوده می‌شود. از جمله این جوایز تحصیلی می‌توان به جایزه 7 میلیون دلاری بیل گیتس، مؤسس مایکروسافت، اشاره کرد که قرار است طی پنج سال آینده به پیشرفت‌های شگرف علمی در حوزه سلامت مادران آفریقایی اهدا شود.

ناظران می‌گویند اهدای چنین جوایزی ثابت می‌کند که استعدادهای زیادی در سطح قاره وجود دارد. به گفته کارشناسان، راه حل مشکلات قاره آفریقا در خود این قاره نهفته است.

در همین راستا، کشورهایی چون رواندا با تدوین سیاست‌هایی در حوزه نوآوری و فناوری و ایجاد وزارتخانه علوم تلاش دارند توسعه علمی خود را شتاب بخشند.

اما همه کشورهای آفریقایی به یک اندازه پیشرفت نکرده‌اند. برخی دانشمندان آفریقایی تصمیم به ترک این قاره گرفته‌اند، چرا که معتقدند ارزش‌هایشان آن طور که باید قدر دانسته نمی‌شود و در نتیجه به دنبال فرصت‌های بهتر می‌روند.

مصر از جمله کشورهایی است که دانشمندان بسیار زیادی دارد، اما ده‌ها هزار تن از آنها به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی اروپا، ژاپن، و آمریکا مهاجرت کرده‌اند. حتی یکی از همین دانشمندان، احمد زویل، شهروند آمریکا شد و توانست در سال 1999 نوبل شیمی را دریافت کند.

اما برای اینکه علم و دانش بتواند در ساختن آینده آفریقا نقشی محوری داشته باشد، کشورهای آفریقایی باید تمرکز بر این موضوع را از کلاس‌های مدرسه آغاز کنند. این کشورها باید برنامه‌های درسی طراحی کنند که همه دانش‌آموزان را تشویق به تحصیل علم کند و تمرکز آنها بر اکتشاف، تفکر و به‌کارگیری علم باشد.

در نهایت اعطای جوایز نوآوری نیز می‌تواند نقش مهمی در تحول علمی این قاره ایفا کند. این جوایز می‌توانند باعث افزایش اشتغال و توقف روند فرار مغزها در این قاره شوند. این چیزی است که دانشمندان و مدیران آموزشی آفریقا تلاش می‌کنند به آن دست یابند.

پاسخ بدهید