تاخیر در آزاد نمودن شیخ زکزکی حاکی از رفتار دیکتاتور مآبانه دولت نیجریه است

یکی از فعالان حقوق بشری نیجریه و مدیر اجرایی موسسه «دسترسی به عدالت» در اظهاراتی صریح خواستار آزاد نمودن هرچه سریعتر «شیخ ابراهیم یعقوب زکزکی»، رهبر جنبش اسلامی نیجریه شد.

«جوزف اوته» در گفتگوی تلفنی که روز گذشته با یکی از رسانه های خبری نیجریه داشت، گفت: دولت «بوهاری» باید مطیع قانون و آنچه دادگاه فدرال پیرامون شیخ زکزکی تصویب کرده، باشد و طبق حکم اخیر دادگاه عالی فدرال این کشور، هر چه سریعتر باید این عالم شیعی آزاد گردد و تاخیر در آزاد نمودن وی، اقدامی بر خلاف قانون اساسی است.

وی در ادامه افزود: دولت از همان ابتدا هیچ دلیل قانونی برای دستگیری شیخ زکزکی نداشت و اکنون نیز بنا بر اعلام دادگاه عالی نیجریه، باید او را آزاد نماید.

این فعال حقوق بشری سپس خاطرنشان کرد: هرگونه تاخیر در اجرای  حکم آزاد نمودن شیخ ابراهیم یعقوب زکزکی، حاکی از اقدامات خلاف قانون دولت، سوء استفاده از قدرت و رفتار دیکتاتور مآبانه آن است.

اوته در پایان تاکید کرد: مقامات ایالت کادونا بیش از ۲۵۰ تن از اعضای جنبش اسلامی نیجریه را به اتهام کشته شدن یکی از سربازان ارتش، به دادگاه احضار و آنان را محاکمه کردند و حال آنکه خود آنها مسبّب کشتار ۳۴۸ عضو این جنبش در سال گذشته بودند و به هیچکس پاسخگوی این جنایت بزرگ نیست.

گفتنی است هفته گذشته دادگاه عالی فدرال نیجریه حکم آزادی شیخ زکزکی را اعلام کرد ولی تاکنون دولت این کشور هیچ اقدامی در راستای اجرای این حکم انجام نداده و از اطاعت از این حکم سر باز زده است.

پاسخ بدهید