بنین؛ یک امپراطوری‌ در دل نیجریه

تاریخ نیجریه از بخش‌های بی‌نظیر زیادی تشکیل شده است، اما یکی از آنها که در گذر زمان پا بر جا مانده پادشاهی بنین است.

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «فیس تو فیس آفریقا»، بنین یکی از امپراتوری‌های قبل از دوران استعمار است. این امپراتوری در جنوب نیجریه فعلی واقع بوده است. پایتخت پادشاهی بنین «ادو» نام داشته است و اکنون به نام «بنین» شناخته می‌شود. باید توجه کرد که امپراتوری بنین با جمهوری بنین (واقع در غرب آفریقا) کاملاً فرق دارد.

مردم شهر «ادو» ساکنین اصلی امپراتوری بنین بودند و خاندان «اوگیسو» به معنی فرمانروایان آسمان بر آنان حکومت می‌کردند. پس از اتمام حکومت خاندان «اوگیسو»، خاندان «اوبا» جانشین آنان شدند.

«اوبا» کیست؟
این شخص حاکم سنتی مردم «ادو» و همچنین رئیس خاندان «اوکا» در امپراتوری بزرگ بنین است. نیجریه‌ای‌ها عزت و احترام زیادی برای «اوبا»ی بنین قائل هستند و کسانی که به نیجریه سفر می‌کنند اغلب از دیدن این موضوع شگفت‌زده می‌شوند.

بعدها انگلیسی‌ها این امپراتوری را از میان برداشته و فرمانروای آن را تبعید کردند. پس از فتح این امپراتوری، استعمارگران نیجریه امروزی را پایه‌گذاری کردند.

اگرچه انگلیسی‌ها سعی در از بین بردن این امپراطوری داشتند اما امروزه نوادگان آنها القاب و عناوین خود را به عنوان حاکمین سنتی نیجریه همچنان حفظ کرده‌اند.

با اینکه نیجریه امروز تبدیل به یک جمهوری شده است، ولی هزاران نفر از اجتماعات قومی هنوز حکام سنتی‌شان را قبول دارند و از آنان پیروی می‌کنند. یکی از شناخته شده‌ترین حکام سنتی در نیجریه «اوبا»ی بنین است.

«اوبا» وظایف متعددی دارد که از میان آنها می‌توان به حل و فصل مشکلات و اختلافات اشاره کرد. وی شخصی مصلح است و اختیار قانونی برای مجازات کسی را ندارد. وی همچنین در حل مشکلات مربوط به زمین‌های بومیان اختیار زیادی دارد. مردم «ادو» در مورد مسائل و مشکلات خانوادگی‌شان نیز با «اوبا» مشورت می‌کنند.

پاسخ بدهید