برنامه ترامپ برای جلوگیری از توسعه آفریقا !

این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور که از اظهارات دونالد ترامپ برمی‌آید، رئیس جمهور منتخب آمریکا برای جلوگیری از توسعه آفریقا برنامه‌ریزی گسترده‌ای انجام داده است.

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از سایت «دویچه وله» آلمان، تاکنون دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، در مورد برنامه خود در قبال قاره آفریقا صحبت زیادی نکرده است. اگر هم صحبتی کرده، غالباً اظهارات منفی بوده است.

همین چند روز پیش بود که وول سوئینکا، برنده نوبل ادبیات از نیجریه، آن قدر از انتخاب ترامپ وحشت کرده بود که می‌گفت چند ماه دیگر گرین کارت (کارت اقامت در آمریکا) خود را پاره کرده و به سرزمین مادری‌اش بازمی‌گردد.

ترامپ از روزی که به صحنه آمده، باعث ایجاد وحشت و احساسات منفی شده است. اگر بتوان اظهارات مبهم و آشفته ترامپ را به عنوان برنامه کاری رئیس جمهور آینده آمریکا در نظر گرفت، باید گفت ترامپ برای جلوگیری از توسعه آفریقا برنامه‌ای تهیه کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم :

  1. شرکت‌های آفریقایی برای واردات کالا به آمریکا احتمالاً مجبور به پرداخت عوارض گمرکی خواهند شد.
  2. اگر سرمایه‌گذاران آمریکایی که تاکنون بسیار فعال بوده‌اند، کمک‌های خود را کاهش دهند یا به طور کامل قطع کنند، جامعه مدنی شکننده آفریقا به شدت تضعیف می‌شود.
  3. اینکه دولت جدید اعلام کرده “اولویت با آمریکاست” به این معنی است که واشنگتن فعلاً اهمیتی به حکومت‌های خودکامه آفریقا نمی‌دهد و آنها می‌توانند با خیال راحت به حکمرانی خود ادامه دهند.
  4. در صورتی که رئیس جمهور جدید آمریکا به بدنام کردن مسلمانان ادامه دهد فشار بر روی آنان بیش از قبل خواهد شد.
  5. با توجه به فعالیت تروریست‌ها در غرب و شرق آفریقا، اگر استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین افزایش یابد، وضعیت امنیتی خراب‌تر می‌شود و افراط‌گرایی گسترش می‌یابد.
  6. ثابت شده است آفریقا بیش از سایر قاره‌ها تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار می‌گیرد. بنابراین هرگونه تغییر در سیاست‌های آب و هوایی آفریقا، شکست بزرگی برای این قاره خواهد بود.
  7. در بخش سلامت نیز آفریقا میلیاردها دلار از کمک‌های مالی آمریکا را از دست خواهد داد.
  8. اوباما در سال 2013 طرحی را با نام “نیروی آفریقا” راه‌اندازی کرده بود تا با افزایش دسترسی مردم آفریقا به منابع پایدار انرژی، به رشد و توسعه اقتصادی این کشورها کمک کند. با این حال با آمدن ترامپ آینده این طرح نیز در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.
  9. صدها هزار نفر از آفریقایی‌هایی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آمریکایی را داشتند، از این فرصت محروم می‌شوند.

پاسخ بدهید