ایرانیان سازنده قدیمی‌ترین مسجد شرق آفریقا

مسجد «کاظم کازی» در زنگبار تانزانیا قدیمی ترین مسجد شرق آفریقا محسوب می شود که به دستور ایرانیان ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ قدیمی ترین مسجد شرق آفریقا در شهر “زنگبار” تانزانیا قرار دارد که تاریخ ساخت آن به اوايل قرن ششم هجری باز می گردد.

این مسجد در سال ۵۰۰ هجری قمری در شهر زنگبار و به دستور حاکمان شیرازی ساخته شد.

کشورهایی که در نوار ساحل شرقی قاره آفریقا واقع شده اند، در زمان های گذشته میزبان تعداد زیادی از اهالی شیراز بوده اند و این میهمانان ایرانی، بین قرون ۱۳ تا ۱۵ میلادی توانستند حکومتی در کشور تانزانیا فعلی تشکیل داده و بر آن حکم رانی کنند.

«مرتضی رضوان فر» یکی از اعضای برجسته مرکز تحقیقات گردشگری و میراث فرهنگی ایران که برای مطالعه بر روی میراث فرهنگی ایرانیان در تانزانیا به سر می برد، در این باره خاطرنشان کرد: سازه این مسجد از سنگ ساخته شده است و شکل و قالب آن، همانند مساجدی است که در عصر سلجوقی در ایران ساخته شده است.

وی افزود: کتیبه ای در محراب این مسجد نصب شده است که سال ساخت این بنا و نیز تجدید بنای آن، بر روی آن نوشته شده است.

این محقق ایرانی در این رابطه عنوان کرد: بر طبق نوشته ای که به خط کوفی در این کتیبه وجود دارد، سال ساخت این بنا سال ۵۰۰ هجری اعلام شده و نیز سال تجدید بنا و مرمّت آن نیز به خط نسخ، سال ۱۱۸۴ اعلام شده است.

دکتر رضوان فر در پایان اظهار داشت: مسجد کاظم کازی در سال های اخیر توسط ساکنان محلی برای انجام عبادات روزانه مورد استفاده قرار می گیرد و در نزدیکی این مسجد نیز گورستانی وجود دارد که از لحاظ تاریخی و باستان شناسی، دارای اهمیت ویژه ای است و مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است.

گفتنی است از کتیبه ای که بر روی دیواره کناری محراب این مسجد وجود دارد، اینچنین به دست می آید که نام اصلی مسجد مذکور، مسجد «الزهراء» بوده است و بعدها به نام «کاظم کازی» تغییر یافته است.

پاسخ بدهید