افشای ارتباط آقای وزیر با تجارت غیرقانونی کرگدن!

تیم تحقیقاتی شبکه الجزیره شواهدی دال بر ارتباط مقامات عالی رتبه آفریقای جنوبی و وابستگان دولت چین با تجارت غیرقانونی کرگدن یافته است.  

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از وبسایت «الجزیره»، در این تحقیقات مشخص شده است که وزیر دولت آفریقای جنوبی و یکی از اعضای هیئت اعزامی چین به آفریقا، در تجارت غیرقانونی شاخ کرگدن نقش داشته‌اند.

بیشترین جمعیت کرگدن‌های آفریقایی 25000 رأس است که در پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند. هر شب حداقل دو رأس از این کرگدن‌ها به خاطر شاخ‌هایشان کشته می‌شوند.

فروش محصولاتی که از گونه‌های در حال انقراض به دست می‌آید در جهان ممنوع است، اما این تجارت به دلیل تقاضای بالا در چین و ویتنام هنوز پابرجاست. شاخ کرگدن در این کشورها نمادی از ثروت و مقام است.

در یکی از رستوران‌های چینی در آفریقای جنوبی، کلکسیونی از دستبندهای شاخ کرگدن و چوب غذاخوری از جنس عاج وجود دارد. الجزیره، با مدیر این رستوران مصاحبه کرده و به صورت مخفیانه از این مصاحبه فیلمبرداری کرده است.

در این مصاحبه مدیر رستوران می‌گوید: «هنگامی که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین از آفریقای جنوبی بازدید کرد، یکی از اعضای هیئت همراه از وی درخواست کرد که برای خرید سوغاتی‌های غیرقانونی به بازار بروند. آنها عاشق وسایلی شدند که از عاج ساخته شده بودند. شاخ کرگدن نیز نظر آنها را جلب کرد ولی زیاد نخریدند. بیشتر عاج خریدند.»

منبع دومی نیز این خرید غیر قانونی مقامات چینی را تائید کرده است.

یک قاچاقچی شاخ کرگدن در آفریقای جنوبی، از روابطش با وزیر امنیت ملی گفت و اظهار کرد: «او هر هفته یا دوبار در ماه به سالن ماساژ من می‌آید. من او را خوب می‌شناسم.»

گفته می‌شود که این وزیر اتهامات وارده را رد کرده است.

پاسخ بدهید