طرح آزمایشی واکسن ایدز در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی اجرای آزمایشی طرحی را برای کنترل بیماری ایدز آغاز کرده است.

به گزارش ایرآفریقا، به نقل از «صدای آمریکا»، ممکن است این طرح بتواند جان میلیون‌ها نفر را نجات بدهد و بیماری مرگبار ایدز را تمام کند. این اولین بار در طول هفت سال گذشته است که طرح آزمایشی واکسن ایدز اجرا می‌شود. افراد زیادی هم در آفریقای جنوبی و هم در دیگر نقاط جهان به موفقیت این طرح امید دارند.

دکتر آنتونی فاوچی که در مرکز ملی سلامت آمریکا بر روی ویروس اچ آی وی (عامل بیماری ایدز) مطالعه می‌کند در این رابطه گفت: «تحقیق بر روی واکسن ایدز کار طولانی و خسته‌کننده‌ای بوده است.»

وی افزود: «چالشی که ما در تولید واکسن اچ آی وی با آن روبرو هستیم با هر واکسن دیگری فرق می‌کند.»

دانشمندان برای تولید واکسن سعی می‌کنند با تقلید از ویروس اصلی، سیستم ایمنی بدن را مجبور به دفاع از خود کنند. اما به گفته دکتر فاوچی، این روش در مورد ویروس اچ آی وی تاثیر ندارد و بدن به طور طبیعی نسبت به این ویروس واکنش دفاعی نشان نمی‌دهد.

دکتر فاوچی افزود: « مطمئن نیستیم که این واکسن درست عمل می‌کند یا خیر، اما اگر به درستی عمل کند و حداقل بتواند 50 تا 60 درصد از این ویروس جلوگیری کند، ویروس اچ آی وی را برای همیشه از بین می‌بریم.»

حدود 19 درصد از افراد بالغ در آفریقای جنوبی به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند و هر روز بیش از هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شوند.

پاسخ بدهید